Štyri ročné obdobia – rod Orostachys – Jar

Štyri ročné obdobia – rod Orostachys – Jar

Začnem asi  rodom Orostachys. Dostupnosť v rámci Slovenska nie je najlepšia, snáď okrem druhu Orostachys spinosa. Veľa druhov rastie v Ruskej Federácii, Číne, Mongolsku, Južnej a Severnej Kórei, Japonsku a tiež v bývalých štátoch Sovietského zväzu/ teraz Spoločenstvo nezávislých štátov/.

A vráťme sa k ročným obdobiam a ako ich zvládajú rastlinky. Teda jar. V prípade rodu Orostachys, aktuálne, skorá jar.

Orostachys boehmeri V.N.Boriss

Z rodu Orostachys, už v predchádzajúcej časti spomínaný druh O.boemeri cv.Keiko, zvládol už tretiu zimnú sezónu bez újmy. Nemám síce odskúšané pestovanie na skalke bez akejkoľvek ochrany. Tohto roku však už budem mať pripravené zakorenené odnože a poprosím Boga. Podmienky v jeho okolí sú skutočne  asi najtvrdšie. Čo prežije na niektorej jeho  skalke, prežije asi všetko 😊. Určite sa s Bogom dohodneme, teda dúfam 😉

Čo sa týka sucha, a obdobia bez zálievky, pokojne ich môžeme považovať za rastlinky odolné. Tohto roku som ich umiestnil do vyvýšeného pareniska. Od konca októbra do začiatku marca nedosali ani kvapku vody. Až začiatkom marca, už ma ruka svrbela a prichádzali zalievacie absťáky, jemne symbolicky som ich polial. Len tak, aby substrát čo najskôr preschol. Prvé “hlavičky” sa už ukazujú.

Orostachys boehmeri cv.Keiko, 11.3.2023

 

Orostachys spinosa (L.)Sweet

Určite najodolnejší a najrozšírenejší druh rodu. Už tretiu sezónu zvláda voľne vysadený v priepustnom substrate, bez akejkoľvek ochrany pred dažďom, slnkom, vetrom. Je to rastlinka tvrdá a odolná. Ako taká snežienka, pri prvom náznaku jari, nasosá sa vody ako kliešť v kožuchu a pripravuje sa na ďalšie obdobie rastu, bez škrupúľ a zábran.

 

Orostachys spinosa, 11.3.2023

 

Orostachys aff. japonica

Pri tejto rastlinke, pôvodom z Číny, provincie Jilin, som sa akosi obával a ešte stále mám obavy ,ako zvládne naše zimné obdobie a nástup jari. Začiatkom marca som všetky rastlinky tohto druhu polial a oni sa napili vody. Teraz zvažujem a sledujem predpovede, aby som vedel, kedy zopakovať zálievku. A možno som zbytočne  opatrný a tancujem okolo nej, možno je tiež odolná ako ostatné druhy. Uvidíme, najprv namnožiť do rezervy a potom experimentovať. Podľa dostupných informácii, pochádazajú z hraničných oblastí na severovýchode Číny a oblasť pôvodu by mala byť na hraniciach s Južnou Kóreou a Ruskou federáciou. Podľa lokality by mali mať predpoklady na mrazuodolnosť.

Podľa https://www.crassulaceae.ch/de/artikel?akID=79&aaID=2&aiID=J&aID=3361 sa druh O.japonica vyskytuje v Japonsku a  oblastiach, kde je udávaná jej lokalita, skôr sa možno bude jednať o O.chanetii.

https://www.crassulaceae.ch/de/artikel?akID=79&aaID=2&aiID=C&aID=3439.

 

Orostachys aff.japonica, 11.3.2023

 

Orostachys aggregata (Makino) H. Hara

Rastlinky by mali byť potomkovia jedincov z lokality – Japan, Hokkaidō, Hidaka Mountains, Cape Erimo. Zdajú sa mi čo sa týka odolnosti a pestovania rovnako nenáročné ako O.boehmeri. Čas ukáže či naozaj, zatiaľ je to ich prvá zimná sezóna.

 

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.