Na jar v 2019 som na stránkach známeho talianskeho záhradníctva venujúceho sa pestovaniu a predaju sukulentných rastlín objavil nádhernú rastlinku s výrazne panašovanými listami ponúkanú pod názvom Echeveria subsessilis f. variegata. Táto nádherná rastlina mi okamžite učarovala, a tak som neváhal a aj napriek brutálnej cene som si ju kúpil (normálny asi nie som). O trochu neskôr som si zaobstaral aj klasickú E. subsessilis a o pár mesiacov na to aj jej monstroznú formu E. subsessilis ´Monstrous´.
Časom, snoriac po internete, som zistil, že s druhovým názvom „subsessilis“ nie je všetko v poriadku. Niektoré stránky označujú tú istú rastlinku pod názvom E. peacockii, resp. E. peacockii var. subsessilis, iné pod názvom E. desmetiana, E. desmetiana var. subsessilis, objavil som aj E. subsessilis aka E. ´Morning Beauty´. Tak som sa na ten chaos v pomenovaní radšej bližšie pozrel a napokon som odpoveď na otázku „Ako sa vlastne rastlinka, ktorú mám vo svojej zbierke, skutočne volá?“ našiel.
Ako prvý už v roku 1874 popísal túto nádhernú echeverku v časopise La Belgique horticole belgický záhradník Louis de Smet. Popis bol síce veľmi stručný, ale v tom čase prijateľný a korektný. Neskôr došlo k viacerým novým popisom a premenovaniam tejto rastlinky, často aj zmätočným so zámenou s inou rastlinou. V prípade, ak máte záujem bližšie sa zoznámiť s celým týmto taxonomickým galimatiášom, ktorý veselo pokračuje až do súčasných čias, smelo kliknite na tento odkaz: https://www.crassulaceae.ch/de/artikel?akID=48&aaID=2&aiID=P&aID=2243
Samozrejme, všetok tento zmätok ohľadom správneho mena tejto nádhernej rastliny určite nič neubral z jej krásy. Takže poďme radšej k mojim rastlinám.
Echeveria desmetiana De Smet
Ružice Echeveria desmetiana dorastajú do šírky cca 11cm a skladajú sa z asi 60 listov. Nevytvárajú vysoký kmienok a obvykle rastú solitérne, ale v staršom veku môžu vytvárať dcérske ružice. Listy sú oválno-vajcovité, asi 5cm dlhé, strieborno modré až modrofialové s načervenalým okrajom a tak, ako aj u mnohých iných echeverií, pokryté jemnou vrstvou ochranného voskovitého povlaku. V jeseni sa na plnom slnku spodné (staršie) listy sfarbujú až do oranžovo červených tónov. Na starších listoch špičky postupne schnú a tmavnú. Kvety tvoriace sa na vysokom súkvetí sú ružovo oranžové.
Echeveria desmetiana s prehľadom znesie plné slnko, pestujem ju s mojimi ostatnými echeverkami prší-neprší voľne pod širákom.
Echeveria desmetiana variegata
Táto forma s panašovanými listami sa od nominátnej E. desmetiana v ničom inom výrazne nelíši. Tak, ako aj iné rastliny s panašovanými listami či, v prípade napr. kaktusov alebo euphorbií, stonkami, je však aj variegatná forma E. desmetiana oveľa viac náchylná k popáleniu jej nádherných panašovaných listov. Preto tieto rastliny pestujem tak, aby boli chránené pred silným priamym poludňajším slnkom. Ideálne je umiestnenie orientované na východ, resp. na západ s tým, že v období od cca 11:30 do cca 14:00 musia byť rastliny pred priamym slnkom zatienené. Prívod čerstvého vzduchu je samozrejmosťou – nechceme predsa rastlinky uvariť.
Echeveria desmetiana ´Monstrous´
Ako tretiu Vám v tomto článku predstavím zaujímavého mutanta – monstroznú formu E. desmetiana. Listy sú pri tejto forme vzhľadovo „tvrdšie“, s nádherným divokým výzorom, sú menej symetrické, okraje sú čiastočne nepravidelne zvlnené, povrch listov je zvláštnym spôsobom, pripomínajúcim povrch kameňa, zvrásnený. Tieto rastliny už v mladom veku vytvárajú dcérske ružice – bohato teda odnožujú.
Na záver teda: Ak sa Vám tieto rastlinky zapáčili, tak potom kašlite na taxonomický chaos s nimi spojený a určite si ich zaobstarajte do svojej zbierky. Niekde si ich kúpte, vymeňte ich s niekym za niečo rovnako krásne, alebo ich niekomu jednoducho u… Ale nie! Kradnúť sa predsa nemá…
- Rozlúčka s Janom Rohrerom - 8 mája, 2023
- Echeveria agavoides a kolektív II - 5 mája, 2022
- Kaudexy a pachykauly – Sinningia iarae Chautems - 9 januára, 2022
Namnož mi z nich prosím.