Echeveria agavoides a kolektív

Tento nádherný a v rámci rodu nezameniteľný druh prvýkrát popísal už v roku 1863 pán Lemaire. Neskôr niektorí iní autori sa pokúsili o rekombináciu tohto druhu niekam inam, takže sme sa mohli v priebehu času stretnúť aj s inými pomenovaniami tejto sukulentnej rastlinky. Pre zaujímavosť niekoľko synoným:

  • Cotyledon agavoides  (Lemaire) Baker 1869
  • Urbinia agavoides  (Lemaire) Rose 1903
  • Echeveria yuccoides Morren (1874)
  • Urbinia obscura  Rose 1903
  • Echeveria obscura  (Rose) Berger (1930)

Napokon sa odborníci zhodli na tom, že zaradenie tejto rastlinky do rodu Echeveria a jej druhové meno Echeveria agavoides je to správne orechové…

Druhové meno “agavoides” poukazuje na podobnosť týchto rastlín s rastlinami z rodu Agave.

Popísaných bolo niekoľko variet:

  • Echeveria agavoides var. corderoi
  • Echeveria agavoides var. multifida
  • Echeveria agavoides var. prolifera

pričom niektorí autori ich uznávajú a iní ich považujú len za rastliny s hraničnými znakmi v rámci širokej variability tohto druhu.

Echeveria agavoides je v prírode rozšírená v Mexiku na obrovskom areáli zahŕňajúcom štáty San Luis Potosí, Hidalgo, Guanajuato, Durango, Jalisco, Coahuila, Aguascalientes a Michoacán. Takto široký výskyt v prírode podmieňuje obrovskú variabilitu tohto druhu, čo sa týka jak veľkosti, tak aj sfarbenia jej listov. Väčšina rastlín rastie solitérne, no niektoré populácie odnožujú a rastú trsovito.  

Pestovanie

„Agavoideska“ a jej kultivary patria k najmenej náročným druhom rodu a ich pestovanie zvládne aj pestovateľ – začiatočník. Ja ich pestujem v humóznom, avšak priepustnom „kaktusovom“ substráte. Rastlinky vyžadujú maximum slnka, ale uspokoja sa aj s umiestnením v polotieni, pričom však nebudú také „kompaktné“ ako rastliny pestované na plnom slnku. Najkrajšie sfarbené jedince sú tie, ktoré sú počas vegetačného obdobia pestované voľne pod širákom – tie najviac pripomínajú svoje príbuzné z Mexika. Tvrdo pestované rastliny tvoria len prízemný kmienok, a tak ich nie je potrebné tak často zmladzovať, ako väčšinu iných echeverií. Moja cca desaťročná rastlinka s priemerom približne 12cm a pri rovnakej výške rastie stále prízemne (kmienok nie je viditeľný), doposiaľ som ju nemal dôvod rezať a verím, že pri tvrdom pestovaní vonku bez krytu a na plnom slnku ju rezať ešte ďalších niekoľko rokov ani nebudem musieť. V kultúre Echeveria agavoides kvitne koncom našej zimy, resp. začiatkom jari, čo je podmienené aj spôsobom zimovania. Zimujem ju v pohode nasucho (bez zálievky) na svetlom mieste pri teplotách v rozmedzí +2 až +12 stupňov Celzia, pričom na niekoľkých spodných listoch je na jar viditeľné mierne zvädnutie, čo sa ale prvou zálievkou napraví. Je však samozrejmé a úplne prirodzené, že v priebehu života rastlinám spodné listy usychajú a nahradzujú ich nové listy vyrastajúce z rastového vrcholu rastliny. Suché listy tak, ako aj pri ostatných echeveriách, odstraňujeme, aby si medzi nimi neurobila domov kadejaká nepríjemná pažravá háveď (vlnatka a spol.), ktorá by mohla rastlinku silne poškodiť, v najhoršom prípade aj zahubiť.

Echeveria agavoides ´Ebony´

Echeveria agavoides ´Ebony´

Tento kultivar sa od základného druhu líši najmä sfarbením okrajov a špičiek listov, pričom toto sfarbenie môže byť na plnom slnku koncom leta až tmavopurpurové. Niektorí pestovatelia uvádzajú, že v ideálnom prípade ružice týchto rastlín môžu dorásť až do 25cm šírky.  

Echeveria agavoides ´Lipstick´

Echeveria agavoides ´Lipstick´

Kultivar ´Lipstick´ sa od základného druhu taktiež líši sfarbením listov. Listy tohto kultivaru sú po okrajoch a na špičkách v ideálnych svetelných podmienkach zafarbené podobne, ako je tomu pri kultivare ´Ebony´, prevažujú však sýtočervené odtiene a len na špičkách listov sa objavuje purpur.

Echeveria agavoides ´Romeo´

Echeveria agavoides ´Romeo´

Rómeo, ach Ty Rómeo! 🙂 Táto mutácia sa objavila v záhradníctve G. Köhresa v Nemecku a odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila do zbierok po celom svete. Rastlinky majú o niečo širšie a kratšie listy ako základný druh, ružice sú tiež viac „prisadnuté“. Farba listov v priebehu roka varíruje od svetloružovej až po tmavočervenú, pričom sa na listoch prirodzene vyskytujú tmavšie pigmentové škvrny – rastlina je jednoducho pehavá 🙂

Okrem vyššie uvedených kultivarov, ktoré pestujem vo svojej zbierke, existuje vyselektovaných ešte veľké množstvo ďalších, napríklad ´Gilva´, ´Justus Corderoi´, ´Lady Choice´, ´Lemaire´, ´La Virgin´, ´Macabeana´, ´Maria´, ´Romeo Rubin´, ´Sirius´, ´Waterlily´ a iné. Echeveria agavoides vytvára aj divoko pôsobiacu kristátnu (hrebeňovú) formu, ktorá však na rozdiel od kristát iných echeverií rastie prízemne, netvorí teda vysoký plochý kmienok.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(7) komentárov

  1. Bogo

    veľmi pekný okruh echeverii, trochu ťažie sa množia z listov ale ide to…potom dám nejaké fotky ked sa urobí galéria

    1. Bogo

      ani som si nevšimol že si použil moje fotky , dám ťa na súd……hehehehe srandujem ešte nafotim

      1. Vaso

        …to sú moje fotky, včera a dnes fotené u mňa v zbierke… Menej trávy by bodlo, Bogo 🙂

  2. bogo

    Hej už som si všimol pomýlili má misky a kameň v pozadí

  3. bogo

    Tak som trochu študoval, Ten Lipstick je synonymum pre e. Agavoides x macabeana…

    1. Vaso

      Asi si neštudoval dobre 🙂
      E. ´Lipstick´ (spoločne s E. ´Multifida´) je často označovaná ako synonymum k E. ´Red Edge´, ale ak sa pozrieš na ponuky aj veľkých producentov, bežnejšie je ponúkaná pod pomenovaním E. ´Lipstick´ (niekde ju dokonca ponúkajú pod všetkými tromi názvami ako tri odlišné kultivary). Takto pomenovanú som ju kúpil z talianskeho Giromagi a takto som ju aj predstavil v článku. Pod E. ´Red Edge´ ju ponúka napr. Uhlig kakteen…
      E. ´Macabeana´ je niečo úplne iné – šialene odnožuje (rastie doslova trsovito a tvorí “vankúše”) a nemá také výrazné červené sfarbenie okrajov a špičiek listov… Je veľmi pekná a budúci rok by som si ju rád zohnal 🙂
      E. ´Macabeana´ nájdeš napr. tu: http://www.echeveriasinoz.net/macabeana.html
      Existuje ešte E. multicaulis ´Lipstick´, ale to už je úplne iná echeverka – odnožuje, rastie kríčkovito – je prosto úplne iná…

      1. Vaso

        Ešte krátka poznámka k E. ´Red Edge´ (E. ´Lipstick´) a k E. ´Macabeana´ – kým prvá z nich je kultivarom E. agavoides, tá druhá je hybridom, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou je jedným z rodičov práve E. agavoides, pričom druhý rodič nie je známy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.