Rod Echeveria patrí do veľkej čeľade Crassulaceae. Rastliny tohto rodu rastú výhradne v Amerike, a to od Texasu na severe až po Argentínu na juhu. Rod zahŕňa cca 150 druhov a záhradníkmi bolo vyšľachtené obrovské množstvo kultivarov a hybridov. Existujú krížence aj s druhmi z iných rodov čeľade Crassulaceae, najmä s druhmi z rodu Sedum (tie nazývame „xSedeveria“), z rodu Graptopetalum (tie nazývame „xGraptoveria“) a z rodu Pachyphytum (tie nazývame „xPachyveria“). Zaujímavou vlastnosťou väčšiny echeverií je sezónna zmena farby ich listov poväčšine usporiadaných vo väčších či menších listových ružiciach. Ružice sú najčastejšie prízemné, niektoré rastliny tvoria nízke rozvetvené kmienky s listovou ružicou na ich vrcholoch. Zopár druhov ružice netvorí, ale listy má pravidelne roztrúsené po celej dĺžke kmeňa.
Keďže echeverie sú vo všeobecnosti veľmi obľúbenými atraktívnymi sukulentnými rastlinami, v nasledujúcich mesiacoch Vám postupne v krátkych článkoch predstavím niekoľko krásnych a zaujímavých rastlín tohto rodu pestovaných v mojej zbierke.
Echeveria ´Linguas´
Tento nádherný kultivar pochádza z dielne slávneho amerického šľachtiteľa Dicka Wrighta. Ružice listov v dobrých podmienkach časom dorastajú do priemeru 25 a viac centimetrov. Jej listy sú z vrchnej strany takmer po celej ploche pokryté hrbolčekmi – karunkulami (caruncula), čím silne svojim vzhľadom pripomínajú povrch jazyka (odtiaľ pomenovanie „linguas“).
Echeveria ´Linguas´, tak ako drvivá väčšina echeverií, je veľmi nenáročný sukulent. Pestujem ju v priepustnom (kaktusovom) substráte s prídavkom humoznej záhradnej zeminy. V rastovom období vyžaduje pravidelnú zálievku (nie premokrenie) a veľa svetla – najlepšie priame slnko, prípadne mierny polotieň. Intenzita osvetlenia, teplota okolia, množstvo prijatej vody a ročné obdobie výrazne určujú sfarbenie listov tejto echeverie – najkrajšie je v období jesene. Súčasne tam môžeme nájsť rôzne odtiene zelenej, modrej, oranžovej, ružovej, fialovej a červenej farby.
Echeveriu ´Linguas´ v súčasnosti pestujem v 15-stke miske cca od začiatku apríla do asi polovice októbra (do príchodu prvých mrazov) voľne pod holou oblohou a polievam ju spoločne s ostatnými echeveriami výhradne len v prípade dlhodobého sucha a veľkých horúčav. O ostatnú závlahu sa postará dážď a rosa. V zime rastliny odpočívajú spoločne s kaktusmi a inými sukulentami úplne na sucho pri teplotách v rozmedzí +2 až +12 stupňov Celzia.
Rokmi dospelá ružica pomaly rastie aj do výšky a v období zimného pokoja spodné listy rastliny postupne zasychajú. Suché listy je potrebné pravidelne odstraňovať, pretože sa medzi nimi často darí vlnatke (červec) a obdobnej „zberbe“. Časom sa tak vytvorí krátky holý kmienok. Ak tento z estetického hľadiska niekomu prekáža, tak je možné raz za štyri-päť rokov pristúpiť k odrezaniu vrcholu rastliny (tzv. dekapitácia) ideálne tak, že na kmienku ponecháme niekoľko zdravých spodných listov. Odrezanú ružicu opatrne na vlhkom piesku (prípadne na inom substráte) v polotieni zakoreníme a následne pestujeme tak, ako pred odrezaním. Pôvodný kmienok si v prípade, že si chceme rastlinku namnožiť, ponecháme (preto sme si na ňom ponechali zopár zdravých listov) – postupne sa na ňom budú tvoriť dcérske ružice. Keď tieto dcérske ružice dorastú do prijateľnej veľkosti, tak ich tiež zrežeme a obdobne zakoreníme.
Väčšina echeverií sa dá rozmnožovať aj zakoreňovaním odlomených listov, v prípade E. ´Linguas´ s tým dobré skúsenosti nemám. Rozmnožovanie semenami pri kultivaroch neprichádza do úvahy.
Čo dodať na záver? Echeveria ´Linguas´ je výrazná atraktívna rastlina s filigránsky formovaným povrchom listov a s nádherným sezónnym sfarbením – vrelo odporúčam zaradiť do každej zbierky sukulentov.
- Rozlúčka s Janom Rohrerom - 8 mája, 2023
- Echeveria agavoides a kolektív II - 5 mája, 2022
- Kaudexy a pachykauly – Sinningia iarae Chautems - 9 januára, 2022
Pekná echeveria, ale vyžaduje fakt veľa slnka inakšie je z nej nepekná kapusta….z listu sa mi zatiaľ nepodarilo rozmnožiť,to máš pravdu….
Bogo, len na plnom slnku sa dokáže dokonale vyfarbiť…